شبکه , هک و امنیت اطلاعات

امام سجاد(ع):آن کس که بر دوستی ما در دوران غیبت قائم ما پایدار بماند، خداوند به او پاداش هزار شهید از شهیدان بدر واحد بدهد

 
آموزش تبدیل ویندوز سرور 2012 به یک Router
نویسنده : مصطفی نورزاده - ساعت ۱٠:۳٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱۳٩٤/۱٠/۱٥
 

هنگامی که شما دو شبکه با دو رنج IP مختلف دارید و می خواهید این دو شبکه را بدون استفاده از Router (به هر دلیلی ) به هم Connect کنید ، می توانید از ویندوز سرور به عنوان یک روتر استفاده کنید .

برای اینکار حداقل 2 عدد NIC احتیاج دارید . اگر میخواهید 3 رنج IP را با یکدیگرشبکه کنید باید 3 عدد NIC بر روی سرور خود داشته باشید


 

 

 

طبق عکس فوق می خواهیم سناریو را پیش ببریم .

ابتدا طبق عکس IP ها و Default Gateway ها را روی 2 کامپیوتر کلاینت Set می کنیم . دیگه کار خاصی در سمت کلاینت ها نداریم و به سراغ سرور می رویم.

نکته : بر روی 2 کارت شبکه ویندوز سرور احتیاجی به Set  کردن Default Gateway  نداریم .

نکته : هیچ موقع برای ویندوز سرور ( ویندوزی که در نقش روتر می خواهد ایفای نقش کند ) و روتر و...که  مستقیما به یک شبکه متصل است ( حالا از طریق سوئیچ یا به طور مستقیم به یک کامپیوتر مثل سناریو فوق ) احتیاجی به نوشتن خط Rout نیست .

بر روی سرور باید رول Remote Access  را نصب کنید . به عکس های زیر توجه کنید :


 

و سپس :

 

 

 

 

بعد از نصب رول مربوطه ، در کنسول Server Manager گزینه tools را زده و از بین گزینه ها Routing and Remote Access  را انتخاب می کنیم تا وارد مرحله کانفیگ Routing شویم :

 

 

 

 

 

 

 

 

و در نهایت گزینه Start Service را خواهیم زد .

این سرویس فعال شد و الان باید کلاینت ها یکدیگر را Ping  کنند ، البته از طریق IP . چون در این سناریو برای ما DNS مهم نبود و DNS ای SET نکردیم

 

در بخش General خط روت های موجود را می بینید ، البته قسمت Static Routes خالی می باشد چون فعلا خط روتی ننوشتیم.

خب ، کار تمام است . چون گفتیم وقتی روتر ( یا ویندوزی که نقش روتر را ایفا می کند ) اگر مستقیما به یک شبکه متصل بود احتیاجی به نوشتن خط Rout نداریم ، روتر خودش اتوماتیک Routing Table خودش را پر می کند . در پست بعدی متصل کردن چند روتر به یکدیگر و نوشتن خط روت را انشاالله آموزش خواهم داد .

 

کپی با ذکر منبع بلامانع است .

پیروز باشید.