شبکه , هک و امنیت اطلاعات

امام سجاد(ع):آن کس که بر دوستی ما در دوران غیبت قائم ما پایدار بماند، خداوند به او پاداش هزار شهید از شهیدان بدر واحد بدهد

 
نحوه شروع کار سوئیج به زبان ساده
نویسنده : مصطفی نورزاده - ساعت ۸:٥٦ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۳٩٤/۱٠/۱۳
 

هنگامی که چندین Device به سوئیچ متصل می کنید ، اولین کامپیوتر  (PC1) که شروع به ارسال مطالب می کند یکسری فریم هایی به اطلاعات در حال ارسال چسبیده می شوند که حاوی Mac Address  کامپیوتر مقصد می باشد . اما قسمت Distination  (آدرس مقصد) خالی می باشد .


این Packet های اطلاعات به سوئیچ فرستاده می شود و سوئیچ با دیدن فریم Packet  ها متوجه می شود که این اطلاعات آدرس مقصد ندارند . به همین دلیل اطلاعات را به تمامی پورت های خودش ارسال می کند (Broadcasting) تا اطلاعات به تمامی PCها برسد .

نکته : هنگام ارسال اطلاعات از کامپیوتر مبدأ (PC1) به مقصد ، فقط  آدرس منطقی (IP)  را ذکر کرده است و از آنجایی که سوئیچ هایی که در لایه 2 کار می کنند درکی از آدرس IP ندارند و فقط با آدرس فیزیکی کار میکنند ، مقصد را تشخیص نمی دهند . به همین دلیل اطلاعات را سوئیچ Broadcast می کند (در اولین ارسال اطلاعات) .

اطلاعات به تمامی PC ها می رسد ، بجز کامپیوتر مقصد بقییه کامپیوترها از طریق آدرس IP موجود بر روی فریم ها متوجه می شوند این Packet ها برای آنها نیست و Packet ها را Drop می کنند و تنها کامپیوتر مقصد می فهمد این Packet  برای اوست و آن را دریافت می کند .

نکته : تا این لحظه هیچ یک از کامپیوترها از Mac Address  کامپیوترهای دیگر هیچ اطلاعی ندارند حتی سوئیچ .

هنگام رسیدن اطلاعت به سوئیچ ، اولین Mac Address را  (PC1) در Mac Table خود ذخیره می کند . حالا وقتی کامپیوتر مقصد بخواهد پاسخ PC1  را بدهد هم آدرس فیزیکی و هم آدرس منطقی آن را دارد . کامپیوتر مقصد پاسخ را ارسال میکند و سوئیچ ابتدا Mac Address کامپیوتر مقصد را در Table خود ذخیره می کند و هم با نگاه به آدرس مقصد Data می بیند که Mac Address آن (PC1) را در Table خود دارد و به راحتی اطلاعات را Forward می کند .

نکته : تمامی Mac Address ها در RAM سوئیچ ذخیره می شود . پس اگر بعضی مواقع دیدید که سوئیچ هنگ کرده یکبار خاموش کنید سوئیچ را و از آنجایی که اطلاعات به صورت پله ای پاک می شوند ، حدودا 1دقیقه صبرکنید و دوباره روشن کنید .